ul. Wolności 101,
41-500 Chorzów

600 462 565
rolteks@interia.pl

Wybór osłon okiennych do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz

Nie ma co ukrywać, że nawet najpiękniej udekorowane wnętrze nie jest kompletne bez wysokiej jakości, estetycznie prezentujących się osłon okiennych. To one wpływają na ogólny wizerunek każdego pomieszczenia, dlatego też powinny idealnie pasować do reszty wystroju domu czy też mieszkania. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są m.in. żaluzje, rolety oraz plisy. Pojawia się zatem pytanie – czym kierować się podczas ich wyboru i na co zwrócić szczególną uwagę?

Żaluzje – najpopularniejszy wybór od lat

Nie od dziś wiadomo, że żaluzje cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób urządzających swój nowy dom. Ten rodzaj osłon okiennych całkowicie odmienia dane wnętrze, bowiem to za ich pomocą możliwe jest dowolne regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Występują one w kilku rodzajach, a jeden z przykładów stanowi ich wersja drewniana – świetnie komponująca się z minimalistycznym, a zarazem nowoczesnym stylem. Do ich ogromnych zalet należą: trwałość, komfort użytkowania, estetyka oraz konserwacja – wystarczy przetrzeć je ściereczką. Przy wyborze żaluzji trzeba kierować się kilkoma zasadami. Te wykonane z jasnego drewna dedykowane są niewielkim oraz słabo nasłonecznionym pokojom, gdyż optycznie je powiększą, natomiast do dużych powierzchni perfekcyjnie sprawdzają się żaluzje z ciemnego drewna.

roleta dzień-noc

Warto jednak podkreślić, że do najbardziej uniwersalnych żaluzji należą te aluminiowe, ponieważ świetnie pasują do każdego wnętrza, a poza tym posiadają one szeroką gamę lameli (są to poziome, podłużne listwy, z których zbudowana jest żaluzja). Zalicza się je do grupy osłon wewnętrznych. Początkowo brano pod uwagę jedynie ich funkcjonalność – miały chronić przed blaskiem nocnych świateł czy też nagrzewaniem się pomieszczeń – natomiast z biegiem czasu na rynku pojawiły się modele pełniące również funkcje dekoracyjne. Ich montaż jest naprawdę prosty oraz szybki, bowiem można umieszczać je zarówno na ramie okna, ścianie, suficie, jak i we wnęce okiennej.

A może tak zdecydować się na żaluzje pionowe? Jest to wysokiej jakości rozwiązanie stosowane głównie w biurach, salach konferencyjnych oraz w pomieszczeniach o dużym metrażu. Trzeba podkreślić, że żaluzje pionowe są bardzo funkcjonalne pod względem aranżacyjnym, wytrzymałe, a także eleganckie. Stanowią gwarancję najwyższego stopnia intymności. Ponadto, szyna, do której są one mocowane, przypomina klasyczny karnisz. Doskonale wkomponowują się one zarówno we wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym, jak i innowacyjnym – bazującym na nowoczesnych rozwiązaniach.

Rolety – skuteczny sposób na ochronę przed światłem

Letnie dni są długie i bywają bardzo słoneczne, a to oznacza, że do pomieszczeń wpada więcej światła, dlatego też często konieczny jest zakup osłon okiennych. W tym wypadku znakomicie sprawdzą się rolety. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się te definiowane jako „dzień noc”. Co na to wpływa? Po pierwsze ich montaż – jest niezwykle łatwy, po drugie: cechują się ogromną wytrzymałością, a po trzecie: zastosowanie w nich przemiennych pasów jasnej, a także ciemnej tkaniny stanowi gwarancję dostosowania systemu do każdej pory roku oraz stopnia intensywności promieni słonecznych. W dzień, gdy pragniemy, aby dane pomieszczenie było dobrze oświetlone, roleta musi być ustawiona w taki sposób, aby zarówno pasy ażurowe, jak i zaciemniające występowały naprzemiennie, zaś w nocy muszą być umiejscowione jeden pod drugim (stanowi to znakomitą ochronę przed słońcem czy też blaskiem zapalonych lamp ulicznych). Ponadto rolety dzień noc zostały wyposażone w samohamujący mechanizm. Będą one doskonale prezentowały się we wnętrzach urządzonych m.in. w stylu angielskim, eko oraz industrialnym (loftowym).

Jakimi zaletami wyróżniają się plisy?

plisy w oknach

Niezwykle interesującym rozwiązaniem dekoracji okiennej są plisy, które umożliwiają regulację poziomu nasłonecznienia zgodnie z aktualnymi potrzebami osób, które przebywają w pomieszczeniu – pozwalają one na zasłonięcie konkretnej części okna, zatrzymując się na żądanej wysokości. Co ciekawe, w zakresie użytkowym żaluzje plisowane przypominają rolety. Z reguły montuje się je w świetle szyby. Charakteryzują się: delikatną linią profilu, uniwersalnym systemem mocowań, wysoką funkcjonalnością oraz jakością, a poza tym estetycznym wyglądem. To praktyczne i efektowne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest zachowanie optymalnej kontroli nad światłem. Świetnie prezentują się we wszystkich wnętrzach, szczególnie tych urządzonych w stylu rustykalnym, a także skandynawskim.

Osłony okienne stanowią zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny wybór do każdego wnętrza. Nie tylko chronią przed nadmiernym światłem, zapewniają izolację termiczną, ale również gwarantują pożądaną przez wielu prywatność – dzięki czemu możliwe jest uniknięcie ciekawskich spojrzeń sąsiadów bądź przechodniów.